1962 Adana’da doğdu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Prof. Dr. Muhammed Fatih Andı, mezun olduğu yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik hayatını, aynı bölümde yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak devam ettirdi. Yeni Türk Edebiyatı alanında birçok akademik yayını, kitabı ve ödülleri bulunan Andı, farklı tarihlerde yurtiçi ve dışında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak da bulundu.

Türkiye Bilimler Akademisi, Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti ve Üniversitelerarası Kurul Doçentlik Komisyonu Üyesi olan Andı, birçok vakıf ve sivil toplum kuruluşunda da çalışmalar yürütmektedir. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu, YÖK Sosyal ve Beşerî Bilimler Etik Kurulu ve Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliklerinde de bulunmuştur.

2010–2018 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin kurucu Dekanlığı görevini yapan Prof. Dr. M. Fatih Andı, 26 Aralık 2018 tarihinden itibaren aynı Üniversitenin Rektörlük görevini sürdürmektedir.

Eserlerinden Roman ve Hayat, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “en iyi edebî tenkit”, Hayata Edebiyatla Bakmak  ise Yazarlar Birliğinin “en iyi deneme kitabı” ödülünü almıştır.